Напередодні вихідних відбулася розмова з головою Чернігівської ОДА Валерієм Кулічем із приводу питань, які цікавлять громаду. В результаті отримали короткі суттєві відповіді.

– Чернігівські ЗМІ доволі критично відгукнулися про святкування Дня прапора і Дня Незалежності: писали про «нафталіновий» присмак. Виникають запитання стосовно майбутніх урочистостей: як, приміром, відзначатиметься День звільнення Чернігівщини від фашистських загарбників? Чи чекати в найближчі свята чогось оригінального, цікавого, «не нафталінового»?

– Відповідь дуже проста: ніхто не запропонував кращого формату. Метою цих свят було вшанування державного символу – прапора, – вшанування пам’яті загиблих героїв і хлопців, які повернулися додому, тому формат проведення Дня прапора був вибраний саме такий. Я не вважаю, що він якийсь «нафталіновий». А як було треба зробити, коли ми вручали нагороди родинам загиблих воїнів і волонтерам? Я готовий і відкритий до нових пропозицій: не подобається «нафталін» – запропонуйте щось краще, і ми будемо робити краще. У мене до цього абсолютно відкрита позиція: будь ласка, пропонуйте своє бачення. Адже свята робляться для людей, а не для мене чи для «галочки». Тому я готовий до конструктивну, будемо змінюватися на краще.

– У Семенівці відновлено пам’ятник Леніну. Як це, на Вашу думку, співвідноситься з законом про декомунізацію?

– Безумовно, я не схвалюю відновлення цього пам’ятника. Але я також розумію, що у нас в області 1 мільйон 52 тисячі населення і з них 370 тисяч пенсіонерів. Більшість із них проживає у сільській місцевості, у деяких районах, у тому числі і в Семенівському, їх до 90 відсотків чисельності населення. Це – життя людей того покоління, їхня доля, молодість, історія, і вони борються не стільки за Леніна, як за свої молоді роки. Тому треба з розумінням до цього ставитися. Я не вбачаю тут великої проблеми: так, це у нас є, і воно нікуди не дінеться, доки не зміниться покоління.

– На засіданні Кабміну пролунало, що у жодній області, крім Чернігівської, немає проблем із виплатами зарплат овітянам. Що Ви на це скажете?

– Так, є проблема з зарплатами вчителям і медикам. Жодна інша область такого не має. Ця проблема у нас щорічна, тому що область малочисельна, але велика, друга за площею в Україні, і ми маємо дуже багато малокомплектних шкіл. Фінансування освіти здійснюється за певною формулою, і щоб нам «вписатися» в цю формулу – потрібно закрити десь 350 навчальних закладів. Але це – не реально, і це всі розуміють: і уряд, і Прем’єр-міністр, і Міністр фінансів. І це дуже важливо для розв’язання проблеми. Вже створена робоча група з працівників Мінфіну і працівників Департаменту фінансів облдержадміністрації, розпочалося робота. Результат буде найближчим часом.

– Жителів області цікавить питання доступності інформації щодо нафто-, газовидобутку і видобутку торфу. Приміром, жителі Талалаївського району не розуміють, на якій підставі здійснюється видобуток газу і що з того має місцевий бюджет. Що Ви скажете на цю тему?

– У нас є проблема глобальніша – це офіс великих платників податків. Найпотужніші в області підприємства – Прилуцька тютюнова фабрика, підприємства ВАТ «Укрнафтогазвидобування», пивкомбінат «Десна», фірма «Технова», інші – розташовані й працюють в області, а всі податки надходять у Київ, у центральний бюджет. Лише одна Прилуцька тютюнова фабрика платить у рік 4,5 мільярди гривень акцизного збору, а область не має від цього ні копійки. Я, як голова облдержадміністрації, ніяк не можу вплинути на ситуацію. Оце і є питання децентралізації – передача повноважень громадам повинна розв’язати проблему, яка особливо гостра там, де працюють нафто і газовидобувні підприємства: у місцевих жителів виникають проблеми з водою, а видобувники не фінансують інфраструктуру тих населених пунктів, де здійснюють свою діяльність. Така ситуація в корні неправильна.

Стосовно Смолинського торфобрикетного заводу: я був там учора (27 серпня), люди в черговий раз перекривали трасу, вимагали нового керівництва. Ситуація складана, вона дісталася від минулого директора, який створив конфлікт між інвесторами. Ми домовилися з трудовим колективом, що наступного тижня зустрінемося з метою напрацювання шляхів виходу з кризи. На підприємстві складна фінансова ситуація, багато боргів, бо минулі роки завод працював на «чорному» ринку, кошти за продукцію бралися готівкою, що призвело до появи навколо виробництва сумнівних ділків. Тому заміна одного керівництва на інше без розв’язання основної фінансової проблеми нічого не дасть. Державне підприємство не може загинути, воно повинне давати паливо для місцевих котелень. Певне бачення врегулювання конфлікту є, робота над цим питанням триває.

– Відомо, що в облдержадміністрації відбуватиметься оптимізація приміщень, укрупнення департаментів. Ви могли б роз’яснити?

– Ми дуже серйозно обмежені в коштах. А деякі департаменти розміщувалося в орендованих приміщеннях, за які сплачувалися чималі гроші, тому я поставив завдання провести ревізію приміщень, які є в ОДА й Департаменті агропромислового розвитку з метою їх ефективнішого завантаження. Департамент сім’ї, молоді і спорту та Департамент екології та природних ресурсів уже працюють у приміщенні Департаменту агропромислового розвитку. Крім того і наша «Самооборона» переїхала з приміщення Департаменту економічного розвитку до Єдиного волонтерського центру, так буде всім краще, бо можна простіше і якісніше координувати роботу й отримувати інформацію.

– Кілька днів тому горіло, і досі тліє, сміттєзвалище. Ця проблема більше міська, але потерпають від забруднення і люди навколишніх сіл. Чи збирається щось із цим робити облдержадміністрація?

– Питання це вже перезріло. Тут, як мовиться, не думати, а «трусити» треба. Адже 10 років ідуть балачки про сміттєпереробний завод, а справа не рухається. Без сміттєпереробного заводу проблему розв’язати неможливо. І зрозуміло, що вже ніхто нічого не зробить, клопіт ляже на плечі новообраної міської влади.

– Дякуємо вам!