Розмову з губернатором, уже традиційну для «Вісника», присвятили одному з найбільших багатств Чернігівщини. І це не кадри БПП (хоча вони теж, безперечно, підтримка і опора). Говорили про ліс.

 – Коли головою обласної державної адміністрації був Володимир Хоменко, лісовий бізнес контролював він. А хто зараз?

– На сьогодні я не готовий підтвердити факт, що контролював Хоменко. Наскільки я знаю, там була виключно київська вертикаль. І директори лісгоспів самі не могли нічого продавати. На сьогодні аналогічно – весь експорт контролюється Державним управлінням лісового господарства в Києві.

Внутрішня реалізація йде через аукціони. Будь-яке українське приватне підприємство, що для власних потреб, для переробки хоче купити певну, кількість деревини, може її купити виключно з аукціону або у того підприємства, що придбало ліс на аукціоні. Аукціон проводить обласна агропромислова біржа.

З тим лісом, що вирубається законно, планово, зловживати досить важко, тому що, повторюю, він йде через аукціон, або погодження з Києвом. Тому всі зловживання в лісовому господарстві, пов’язані, як правило, з незаконними вирубками.

– Куди лісу експортують найбільше?

– У Турцію. Експорт лісу планує Управління державного лісового господарства, Державний комітет. Він доводить лісгоспам відповідну квоту на експорт, тому що жоден лісгосп без погодження з Києвом не може самостійно вивозити деревину, куди йому заманеться.

На експорт йде десь 60-70 відсотків. Решта переробляється в Україні. Експорт складає таку значну частину, тому що в Чернігівській області надлишок кругляка сосни. Ми його на сьогодні просто не здатні переробити.

З 1 січня 2017 року буде заборона на вивіз кругляка, підписали закон. На підготовку – два роки. Це правильно. На лісогосподарських підприємствах сьогодні працює 2776 чоловік. Якщо заборонимо вивіз зараз, вони залишаться без заробітної плати. Середня заробітна плата по лісових господарствах – 4637,6 гривень. На сьогодні це більш-менш нормально.

Це ми говоримо про державний сектор. Невеликих приватних лісопилок по області, напевно, більше тисячі. Там заробітні плати регулює ринок.

Це ж прибуткова діяльність?

–Так. Усі державні лісогосподарські підприємства спрацювали прибутково. У першому півріччі отримали 25 мільйонів 40 тисяч гривень чистого прибутку.

– Скажіть, а багато вивозять?

– За перше півріччя цього року обсяги реалізації лісогосподарської продукції становлять майже 316 мільйонів гривень. Або майже 458 тисяч кубометрів. Основні лісогосподарські райони – Ріпкинський, Городнянський, Корюківський, Семенівський. Там найбільші лісгоспи.

– Чи існує квота, об’єм який можна вивозити щомісяця? Чи можна рубати скільки хочеш?

– Діяльність лісових господарств чітко регламентується. Крім того, що проходять планові вирубки, погоджені з екологічною інспекцією, також йде відновлення лісів. Тільки одну ділянку вирубали, фактично одразу вона засаджується по-новому. За перше півріччя цього року насаджено 150 гектарів. Які ділянки підпадають під вирубку, а які відновляються, розплановано на декілька десятків років уперед. Ведеться виключно планове господарювання. Безконтрольні вирубки завжди незаконні. Це вже питання до правоохоронних органів. За півріччя по області зафіксовано 21 випадок незаконних рубок деревини.

Ця інформація стосується тільки Державного лісового господарства.

Заготівлею деревини на території області займаються три підприємства.

Окрім Державного лісового господарства, є військовий лісгосп (підпорядковується Міністерству оборони) та КП «Облагроліс» (комунальне підприємство обласної ради). У цих підприємствах різні лісові масиви, площі, якими вони опікуються, і на яких здійснюють діяльність.

«Облагроліс» і Міністерство оборони нам не підзвітні, і що вони рубають, складно сказати.

Але незаконних вирубок, найбільше якраз на теренах військового лісгоспу і КП «Облагроліс».

– Нещодавно було широке громадське обговорення, що Чернігівський лісгосп продавав ліс-кругляк сепаратистам ДНР? Ваша думка з цього приводу.

– Як я вже пояснював, продаж лісу на внутрішньому ринку відбувається з аукціону. Тому будь-хто і для будь-яких потреб може придбати деревину. От і купила цей кругляк приватна фірма (не з Чернігова) і повезли, куди їм заманулося. А те, що вантаж їхав, імовірно, до терористів, – це сфера роботи виключно правоохоронних органів, а не лісівників чи виконавчої влади.

 

Аліна СІРЕНКО, “Чернігівський вісник”, від 13 серпня 2015 року