Життя – це зміни, а зміни у масштабі країни – це реформи. Про те, які зміни є першочергово необхідними для Чернігівщини та що ми з того будемо мати – розмовляємо з Валерієм Кулічем – головою Чернігівської облдержадміністрації, членом партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».

– Першочергово, на моє переконання треба робити те, що ми і робимо – гуртуватися, об’єднуватися, створювати ефективну систему адміністрування, брати повноваження і відповідальність у свої руки та працювати на користь громади, і, як наслідок, – усієї країни, – говорить Валерій Куліч.

Будучи народним депутатом (до призначення на посаду голови ОДА 31 березня цього року Валерій Куліч працював у Верховній Раді від 205-го виборчого округу. – ред.), я визначив для себе і пропагував думку про те, що перед будь-якою реформою треба визначитися з тим, де вона буде відбуватися. Маю на увазі адміністративно-територіальний поділ. Адже коли ми говоримо про медицину, чи освіту, чи будь-яку інші сферу – треба чітко уявляти карту розташування адміністративних центрів і всіх інфраструктурних елементів. Без цього діла не буде – це наче будувати дім, не визначивши розміри своєї ділянки. У цьому напрямку зараз активно проводиться робота зі створення плану об’єднання громад. Це дуже складне завдання: економічні розрахунки і логістичні плани, консультації та обговорення з громадами.

Вже на базі цього дійсно ефективною буде передача повноважень на місця. Об’єднана громада сама буде розпоряджатися своїми коштами, визначати пріоритети, співставляти їх із можливостями, планувати і робити те, що визначили самі мешканці. Це, як на мене, найефективніша модель. Це – широкі повноваження на місцях, але дуже важливо пам’ятати, що це ще й величезна відповідальність. Тому нарешті місцеве самоврядування, як явище, почне в повній мірі виконувати ті завдання, для яких воно існує. Не бути «прокладкою» між Києвом і простими громадянином, а фактично робити конкретні справи, дійсно бути органом самоорганізації та самоуправління. Депутат сільради буде мати більший вплив на життя громади, ніж депутат Верховної Ради.

Що за такого вектору розвитку має робити вертикаль виконавчої влади? Сприяти розвитку економіки – налагоджувати міжрегіональні, міжнародні зв’язки, створювати сприятливий клімат для підприємництва – оце, як на мене, головні завдання: зробити так, щоб підприємства хотіли розвиватися тут, на місцях, і відчували, що їм тут раді. Це дуже важливо, бо місцеві бюджети треба чимось наповнювати, а для цього має розвиватися економіка. Звісно, обласна влада не може творити якісь економічні дива, але сприяти самостійному розвитку – так. По-перше, контролюючи, щоб ніхто не ставив «палиці в колеса», а по-друге – тим, що я вже казав. От, до прикладу, наприкінці липня у Снов’янці біля Чернігова відбулася зустріч урядових делегацій України і Білорусі – обговорювали гострі кути економічної співпраці. І вже нині за наслідками такого роду зустрічей експортери-аграрії Чернігівщини мають додаткову знижку на транзит через Білорусь (а це шлях до балтійських портів) на рівні 35%. Ці «-35%» у цифрах означають: експортери Чернігівщини зекономлять на транзиті близько шести доларів на тоні. Це пожвавить експорт у північному напрямку і дасть можливість нашим виробникам продавати збіжжя за кордон на вигідніших умовах, а отже бути конкурентоздатнішими.

Крім того, є можливість створити в Чернігові північний «суходільний порт». Усі українські сільгоспвиробники, які хочуть вигідніше торгувати в прибалтійському регіоні, відтепер можуть проводити свої вантажі через Чернігів – замитнювати їх для експорту у нас і мати з цього зиск. А це задіє робочі руки наших земляків і поповнить місцеві бюджети.

Тому хочу резюмувати: треба працювати для себе, для родини, для своєї вулиці та свого міста, а вже з цього і виростає добробут у країні в цілому. А головне завдання влади – зробити так, щоб люди мали безперешкодну можливість працювати і створювати умови для найкращого розвитку громад. Переконаний, що таким чином ми дамо раду і Чернігову, і Чернігівщині, і зміцнимо Україну.